:: SONDA 2 ::

  CAŁY SERIAL:
 1. Pocztówka w przyszłość
 2. Niedościgniona natura
 3. Sztuczna inteligencja
 4. Nowoczesne miasta
 5. Nowoczesny sport
 6. Kryminalne zagadki
 7. Globalna wioska. Telefony/Internet
 8. Częste mycie skraca życie. Bakterie i wirusy
 9. Lekcja anatomii
 10. Energia przyszłości
 11. Sen
 12. Śmieci
Serial popularno-naukowy, który w założeniu twórców jest uwspółcześnioną kontynuacją programu „Sonda” sprzed ćwierć wieku. TVP tak zapowiadała premierę serialu:
Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Wystarczy wspomnieć pierwszy odcinek „Sondy”, który dotyczył wysłania w kosmos dwóch Voyagerów. Kilka lat temu opuściły one Układ Słoneczny, a dzisiaj są wytworami ludzkiej technologii znajdującymi się najdalej od Ziemi. Te i wiele innych wydarzeń „Sonda 2” skomentuje ze współczesnej perspektywy.
Dzięki bogatym archiwom TVP widzowie będą mieli okazję odbyć niezwykłą podróż w przeszłość i ponownie zobaczyć legendarnych prowadzących rozmawiających o wizji świata za 35 lat. Na tym jednak nie koniec. Dawne wyobrażenia Kurka i Kamińskiego zostaną skonfrontowane ze współczesnością, by na koniec wysłać wiadomość kolejnej generacji twórców i naukowców, ludziom, którzy za kolejne 35 lat postanowią zrealizować „Sondę 3”. [...]
Program poprowadzi dr Tomasz Rożek, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych. Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Jest szefem działu „Nauka i Gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny”. Współpracował z „Wiedzą i Życiem”, magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”. Regularnie publikuje w magazynie „Focus”. Pisze nie tylko dla periodyków. [...]
Sam o sobie mówi, że spora część jego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciał zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechał zwiedzać Wiedeń, a poznał żonę. Chciał robić doktorat i na niemal 4 lata trafił do największego centrum naukowego w Europie. Wraz z żoną planował powiększyć rodzinę – urodziły się bliźniaki. Wrócił z emigracji, by zostać naukowcem. Tymczasem został dziennikarzem. Niezwykła charyzma i ciekawość świata nie pozwalają mu ustać w miejscu. Teraz w tę niezwykłą podróż dr Tomasz Rożek zabierze widzów Dwójki.


Produkcja: 2016-?
Premiera TV: 14 marca 2016

Reżyseria: Konrad Smuga
Muzyka: brak informacji
Obsada: Tomasz Rożek i goście


Notatki:
Tytuł „Sondy 2” w rzeczywistości zapisywany jest jako „Sonda²”, co właściwie należałoby odczytywać jako „Sonda do drugiej potęgi”.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


CZOŁÓWKA „SONDY 2”:
00.160429