:: SONDA ::

ISTNIEJĄCE ODCINKI:

SPIS WSZYSTKICH ODCINKÓW TUTAJ


Program popularno-naukowy (z dużym naciskiem na "popularno-") prowadzony przez Zdzisława "Danka" Kamińskiego i Andrzeja Kurka, a także współtworzony przez Marka Siudyma oraz przez pewien czas również przez Tomasza Pycia. Oprócz niewielu początkowych epizodów (gdy struktura programu jeszcze się nie skrystalizowałą), każdy program poświęcony był omówieniu jednego zagadnienia, którym mogło być dosłownie wszystko: od dyskusji nad rolą owadów w życiu człowieka (owady - wrogowie czy sprzymierzeńcy?) przez najnowsze osiągnięcia techniki (nowinki techniczne w czasach emisji programu, jak np. Laser Disc w 1984 roku) aż po zagadnienia z dziedziń inżynierii genetycznej czy astronomii.

Dwaj prowadzący program dyskutowali zagadnienie reprezentując przeciwstawny pogląd sceptyka i entuzjasty, pozostawiając widzowi ostateczne rozstrzygnięcie sporu, a sama dyskusja zawierała element komizmu i inscenizacji - prowadzący często występowali przebrani w kostium.
Ich spory przerywane były fragmentami filmów oraz autentycznymi doświadczeniami przeprowadzanymi w studio lub prezentacjami urządzeń, Dla przykładu podczas omawiania spektrum podczerwieni z Wojskowej Akademii Technicznej sprowadzony laser, którym prowadzący niszczył balony i przepalał tekturowe kartki; innym razem z ambasady USA wypożyczyli (kosztujący wówczas majątek) odtwarzacz Laser Disc i dyski LD; jeszcze innym razem, dzięki przychylnej postawie Dyrekcji Instytutu Lotnictwa w Warszawie (bowiem TVP nie dołożyła ani grosza do produkcji programów aż do 1986 roku) przystosowano samoloty do lotów z kamerami zamiast świateł i w ten sposób nagrano zapierające dech w piersiach obserwatorów akrobacje lotnicze...

Z powodu wypadku samochodowego w którym zginęli obaj prowadzący, emisja nowych odcinków została gwałtownie zakończona we wrześniu 1989 roku.
Współautorzy programu (głównie Tomasz Pyć) zrealizowali z istniejących, wcześniej nakręconych materiałów kolejne 3 "pośmiertne" odcinki, które zostały emitowane w telewizji w 1990 roku w rocznicę śmierci Kamińskiego i Kurka.

14 marca 2016 roku TVP rozpoczęło emisję programu „Sonda 2” prowadzonego przez fizyka i popularyzatora nauki, Tomasza Rożka. Serial ten jest (w zamierzeniu autorów) kontynuacją „Sondy” Kamińskiego i Kurka.


Produkcja: 1977-1989
Premiera TV: 8 września 1977

Reżyseria: Zdzisław Kamiński, Andrzej Kurek
Muzyka: bez muzyki lub/i nieznani
Obsada: Zdzisław Kamiński, Andrzej Kurek, bardzo rzadko inni goście


Notatki:
Według dostępnych zapisów, na antenie ukazało się prawie pięćset programów premierowych. Łącznie z powtórzeniami i programami zrealizowanymi po śmierci autorów ukazało się ponad 560 programów. Niestety, chroniczny brak taśm magnetowidowych w ówczesnej telewizji wymuszał ich wielokrotne używanie, przez co bezpowrotnie utraconych zostało wielu odcinków programu, szczególnie tych najstarszych.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Wikipedia - Spis wszystkich odcinków
Sonda - strona pół-oficjalna (prowadzona przez Tomasza Pycia, jednego ze współautorów programu)


05.160503